| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.2 mm |
| Width | 23 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 18.2 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 11.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 30 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Connector Type | Screw |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 12 AWG |
| Current Rating (IEC) | 24 A |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
Stock: 221
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03056
Ext.Price$1.03056
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03056 | $1.03056 |
| 10 | $0.86112 | $8.61120 |
| 25 | $0.78092 | $19.52300 |
| 50 | $0.70819 | $35.40950 |
| 100 | $0.64224 | $64.22400 |
| 300 | $0.61806 | $185.41800 |
| 500 | $0.59480 | $297.40000 |
| 1000 | $0.57346 | $573.46000 |
